  • B43601B2188M80
B43601B2188M80
advertisement
Manufacturer No:
B43601B2188M80
HK JDW NO:
258-B43601B2188M80
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43601B2188M80
Description:
B43601 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43601B2188M80
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1800μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.7A
  • Impedance
    75mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.7A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.661 42.20mm