  • B43564A6827M
B43564A6827M
advertisement
Manufacturer No:
B43564A6827M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43564A6827M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
820μF Capacitor 20% Bulk 4.4A 22.1996mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43564A6827M
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    195mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.55124mA
  • Ripple Current
    4.4A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Height Seated (Max)
    81.7118mm