  • EKMH101VSN122MQ35T
EKMH101VSN122MQ35T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH101VSN122MQ35T
HK JDW NO:
856-EKMH101VSN122MQ35T
Description:
KMH 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 1.000Dia 25.40mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH101VSN122MQ35T
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    207mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.71A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.052A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm