  • B43564A4398M7
B43564A4398M7
advertisement
Manufacturer No:
B43564A4398M7
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43564A4398M7
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43564A4398M7
Description:
B43564 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.532Dia 64.30mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43564A4398M7
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43564
  • Size / Dimension
    2.532Dia 64.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    3900μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    34mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.6A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    4.201 106.70mm