  • B43540G2567M2
B43540G2567M2
advertisement
Manufacturer No:
B43540G2567M2
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43540G2567M2
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43540G2567M2
Description:
B43540 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43540G2567M2
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43540
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    160mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.52A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm