  • B43540E2397M80
B43540E2397M80
advertisement
Manufacturer No:
B43540E2397M80
HK JDW NO:
258-B43540E2397M80
Datasheet:
B43540E2397M80
Description:
B43540 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43540E2397M80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2A
  • Impedance
    220mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.465 37.20mm