  • B43540C9187M062
B43540C9187M062
advertisement
Manufacturer No:
B43540C9187M062
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43540C9187M062
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
180μF Capacitor 20% 1.6A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43540C9187M062
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.757796mA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Diameter
    35mm
  • Length
    25mm