  • B43540B2567M87
B43540B2567M87
advertisement
Manufacturer No:
B43540B2567M87
HK JDW NO:
258-B43540B2567M87
Datasheet:
B43540B2567M87
Description:
B43540 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.36A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43540B2567M87
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.36A
  • Impedance
    190mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.36A @ 100Hz
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.268 32.20mm