  • B43540B2158M67
B43540B2158M67
advertisement
Manufacturer No:
B43540B2158M67
HK JDW NO:
258-B43540B2158M67
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43540B2158M67
Description:
B43540 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.69A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43540B2158M67
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.69A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    75mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.69A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm