  • B43540A2158M000
B43540A2158M000
advertisement
Manufacturer No:
B43540A2158M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43540A2158M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43540A2158M000
Description:
B43540 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43540A2158M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43540
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    70mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.8A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm