  • B43525B0567M
B43525B0567M
advertisement
Manufacturer No:
B43525B0567M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43525B0567M
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
B43525B0567M
Description:
B43525 560μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.52A 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43525B0567M
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    B43525
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.52A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    330mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.52A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm