  • B43520A5158M000
B43520A5158M000
advertisement
Manufacturer No:
B43520A5158M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43520A5158M000
Package:
Radial, Can - 5 Lead
Datasheet:
B43520A5158M000
Description:
B43520 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43520A5158M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - 5 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43520
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    1500μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.61505mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.16A @ 100Hz
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    4.094 104.00mm
  • Length
    100mm