  • B43511C0108M007
B43511C0108M007
advertisement
Manufacturer No:
B43511C0108M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43511C0108M007
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
B43511C0108M007
Description:
B43511 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43511C0108M007
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43511
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Additional Feature
    REFERENCE STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.59457mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.3A @ 100Hz
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    4.016 102.00mm
  • Length
    80mm