  • B43511A5158M
B43511A5158M
advertisement
Manufacturer No:
B43511A5158M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43511A5158M
Package:
Radial
Datasheet:
B43511A5158M
Description:
1.5mF Capacitor 20% Bulk 7.1A 22.5044mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43511A5158M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Leakage Current
    3.61505mA
  • Ripple Current
    7.1A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    110mOhm
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    45mm
  • Height
    100mm
  • Height Seated (Max)
    102.0064mm
  • Length
    100mm