  • B43510C5108M007
B43510C5108M007
advertisement
Manufacturer No:
B43510C5108M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43510C5108M007
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
B43510C5108M007
Description:
B43510 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43510C5108M007
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43510
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.72275mA
  • Ripple Current
    4.8A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.78A @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    45mm
  • Height Seated (Max)
    4.016 102.00mm
  • Length
    60mm