  • B43509A9686M060
B43509A9686M060
advertisement
Manufacturer No:
B43509A9686M060
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43509A9686M060
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
B43509 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 492
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B43509A9686M060
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43509
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    1.7Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510mA @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm