  • B43508F2827M87
B43508F2827M87
advertisement
Manufacturer No:
B43508F2827M87
HK JDW NO:
258-B43508F2827M87
Datasheet:
B43508F2827M87
Description:
B43508 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.84A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508F2827M87
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.84A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.84A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.465 37.20mm