  • B43508F2567M60
B43508F2567M60
advertisement
Manufacturer No:
B43508F2567M60
HK JDW NO:
258-B43508F2567M60
Datasheet:
B43508F2567M60
Description:
B43508 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508F2567M60
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    210mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.62A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    280mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.62A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm