  • B43508C9277M
B43508C9277M
advertisement
Manufacturer No:
B43508C9277M
HK JDW NO:
258-B43508C9277M
Datasheet:
B43508C9277M
Description:
B43508 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508C9277M
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    400V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    460mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.005193mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    640mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.13A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm