  • B43508A5107M87
B43508A5107M87
advertisement
Manufacturer No:
B43508A5107M87
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43508A5107M87
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43508A5107M87
Description:
B43508 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508A5107M87
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.23Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    670mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    1.73Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    670mA @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.268 32.20mm