  • B43508A2397M000
B43508A2397M000
advertisement
Manufacturer No:
B43508A2397M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43508A2397M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43508A2397M000
Description:
B43508 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508A2397M000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    390μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.80123mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    400mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.19A @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm