  • B43505A5227M007
B43505A5227M007
advertisement
Manufacturer No:
B43505A5227M007
HK JDW NO:
258-B43505A5227M007
Datasheet:
B43505A5227M007
Description:
B43505 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43505A5227M007
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    450V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    620mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.94603mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.17
  • Impedance
    730mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm