  • B43504C2687M60
B43504C2687M60
advertisement
Manufacturer No:
B43504C2687M60
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43504C2687M60
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43504C2687M60
Description:
B43504 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43504C2687M60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.96A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    230mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.96A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43504
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm