  • B43504B2567M7
B43504B2567M7
advertisement
Manufacturer No:
B43504B2567M7
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43504B2567M7
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43504B2567M7
Description:
B43504 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43504B2567M7
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43504
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    280mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.72A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm