  • B43504A2108M000
B43504A2108M000
advertisement
Manufacturer No:
B43504A2108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504A2108M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 2.8A 10mm Aluminum
Quantity:
In Stock : 11076
Step5Bar-code shipping tag
B43504A2108M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.80569mA
  • Ripple Current
    2.8A