  • B43504A0397M007
B43504A0397M007
advertisement
Manufacturer No:
B43504A0397M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43504A0397M007
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43504A0397M007
Description:
B43504 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43504A0397M007
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43504
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.7A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    410mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm