  • B43501A5686M002
B43501A5686M002
advertisement
Manufacturer No:
B43501A5686M002
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43501A5686M002
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43501A5686M002
Description:
B43501 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43501A5686M002
    Select All
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    2.35Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43501
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.95Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    650mA