  • B43457A9478M000
B43457A9478M000
advertisement
Manufacturer No:
B43457A9478M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43457A9478M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43457A9478M000
Description:
B43457 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.9A 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43457A9478M000
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43457
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    9.9A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    32mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.9A @ 100Hz
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    105.7mm
  • Height Seated (Max)
    4.201 106.70mm
  • Length
    105.7mm