  • B43455K0478M003
B43455K0478M003
advertisement
Manufacturer No:
B43455K0478M003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43455K0478M003
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43455K0478M003
Description:
B43455 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11000mA 3.583Dia 91.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43455K0478M003
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43455
  • Size / Dimension
    3.583Dia 91.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    4700μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    11000mA
  • Polarization
    Polar
  • ESR
    41 mΩ
  • Height Seated (Max)
    3.858 98.00mm