  • B43305A5127M000
B43305A5127M000
advertisement
Manufacturer No:
B43305A5127M000
HK JDW NO:
258-B43305A5127M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43305A5127M000
Description:
B43305 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43305A5127M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.13Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    970mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Impedance
    1.59Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970mA @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm