  • B43254B5337M000
B43254B5337M000
advertisement
Manufacturer No:
B43254B5337M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43254B5337M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43254B5337M000
Description:
B43254 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43254B5337M000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43254
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    330μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.15607mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.03A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.596A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm