  • B43086B9685M
B43086B9685M
advertisement
Manufacturer No:
B43086B9685M
HK JDW NO:
3410-B43086B9685M
Description:
6.8μF Capacitor 20% 176mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43086B9685M
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.0584mA
  • Ripple Current
    176mA