  • B41895A6188M000
B41895A6188M000
advertisement
Manufacturer No:
B41895A6188M000
HK JDW NO:
258-B41895A6188M000
Datasheet:
B41895A6188M000
Description:
B41895 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41895A6188M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    B41895
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1800μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.39A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm