  • B41895A5338M003
B41895A5338M003
advertisement
Manufacturer No:
B41895A5338M003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41895A5338M003
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
B41895 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41895A5338M003
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41895
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.34A @ 100kHz