  • B41888W7108M
B41888W7108M
advertisement
Manufacturer No:
B41888W7108M
Manufacturer:
TDK-EPC
HK JDW NO:
13290-B41888W7108M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 1.395A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888W7108M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    1.395A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm