  • B41888W6476M
B41888W6476M
advertisement
Manufacturer No:
B41888W6476M
Manufacturer:
TDK-EPC
HK JDW NO:
13290-B41888W6476M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% 300mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888W6476M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.82Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.024mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm