  • B41887A7188M003
B41887A7188M003
advertisement
Manufacturer No:
B41887A7188M003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41887A7188M003
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
B41887 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41887A7188M003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41887
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1800μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.12A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm