  • B41868W7476M
B41868W7476M
advertisement
Manufacturer No:
B41868W7476M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41868W7476M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41868W7476M
Description:
B41868 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41868W7476M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41868
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    465mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Leakage Current
    0.01645mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm