  • B41868W4338M
B41868W4338M
advertisement
Manufacturer No:
B41868W4338M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41868W4338M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41868W4338M
Description:
B41868 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41868W4338M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41868
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    3300μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    41mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Leakage Current
    0.528mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    39mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.861A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm