  • B41868A5338M
B41868A5338M
advertisement
Manufacturer No:
B41868A5338M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41868A5338M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41868A5338M
Description:
B41868 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~150°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41868A5338M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41868
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    1.614 41.00mm