  • B41866D5338M000
B41866D5338M000
advertisement
Manufacturer No:
B41866D5338M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41866D5338M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
B41866 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41866D5338M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41866
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    29mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.822A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm