  • B41851A5109M000
B41851A5109M000
advertisement
Manufacturer No:
B41851A5109M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41851A5109M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41851A5109M000
Description:
B41851 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A Polar 10mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41851A5109M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41851
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.1A
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.05A @ 120Hz
  • Diameter
    22mm