  • B41821A5228M
B41821A5228M
advertisement
Manufacturer No:
B41821A5228M
Manufacturer:
TDK-EPC
HK JDW NO:
13290-B41821A5228M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% 1.55A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821A5228M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2.2mF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.55A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm