  • B41607B8128M9S1
B41607B8128M9S1
advertisement
Manufacturer No:
B41607B8128M9S1
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41607B8128M9S1
Description:
B41607 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar
Step5Bar-code shipping tag
B41607B8128M9S1
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41607
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.6A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm