  • B41605A8158M2S1
B41605A8158M2S1
advertisement
Manufacturer No:
B41605A8158M2S1
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41605A8158M2S1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% 4.9A 8.4074mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41605A8158M2S1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Lead Pitch
    8.4074mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    4.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Height Seated (Max)
    40.005mm