  • B41570E7159Q000
B41570E7159Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41570E7159Q000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41570E7159Q000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41570E7159Q000
Description:
B41570 15000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B41570E7159Q000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41570
  • Size / Dimension
    1.406Dia 35.70mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    15000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    15mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    4.201 106.70mm