  • B41554E4150Q
B41554E4150Q
advertisement
Manufacturer No:
B41554E4150Q
HK JDW NO:
3410-B41554E4150Q
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150mF Capacitor 30% Bulk 16A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41554E4150Q
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    30%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150mF
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    16A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    8mOhm
  • Diameter
    76.9mm
  • Height Seated (Max)
    106.7054mm
  • Length
    105.7mm