  • B41458B9228M000
B41458B9228M000
advertisement
Manufacturer No:
B41458B9228M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41458B9228M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41458B9228M000
Description:
B41458 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B41458B9228M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41458
  • Size / Dimension
    1.406Dia 35.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    70mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.3A @ 100Hz
  • Diameter
    35.7mm
  • Height Seated (Max)
    2.232 56.70mm
  • Length
    55.7mm