  • B41456B5470M003
B41456B5470M003
advertisement
Manufacturer No:
B41456B5470M003
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41456B5470M003
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
470mF Capacitor 20% 57A 31.7mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41456B5470M003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    57A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    220.7mm