  • B41231C7109M000
B41231C7109M000
advertisement
Manufacturer No:
B41231C7109M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41231C7109M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B41231C7109M000
Description:
B41231 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 8271
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B41231C7109M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41231
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    10000μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.4
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.58A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm